Založit si svojí vlastní firmu není problém

Nejprve by bylo dobré si zmapovat situaci, kde je mezera na trhu a poté se zapojit do podnikání. To znamená do činnosti, která vás bude nejen bavit, ale bude přínosem pro vaše okolí. Podnikatelem nebo živnostníkem se může stát každá osoba, která se rozhodne věnovat samostatné činnosti, aniž by byla nějak na někom závislá. Může se pak jednat o fyzickou i právnickou osobu, která prakticky bude vykonávat svoji činnost za účelem získání finančních prostředků. Pokud se jedná o fyzickou osobu, tak se nejčastěji setkáváme s výrazem OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná).
moderní kavárna.jpg

První kroky vedou na příslušný úřad

Po zmapování a rozhodnutí, v jakém oboru chcete pracovat, je nutno navštívit živnostenský úřad a tam vyplnit příslušný formulář, kde se nahlásíte k podnikatelské činnosti a zaplatíte správní poplatek. Pracovníci úřadu vám rádi pomohou vyplnit nejen příslušné formuláře, ale i doporučí další kroky, co musíte podniknout. Jako například se přihlásit na finanční úřad, zdravotní pojišťovnu a na OSSZ. Je zaznamenán datum vašeho vstupu do podnikání a tím i založena firma fyzické osoby, která musí vždy obsahovat jméno a příjmení. Jste zapsáni do obchodního rejstříku a jen vy můžete používat toto označení. Možná daleko jednodušší, jak si založit firmu bez zbytečných časových prodlev, bude se obrátit na zastupující odborníky, kteří vám vše neprodleně vyřídí a ještě z pohodlí vašeho domova. Leckdy mohou doporučit i například jinou formu založení firmy nebo poradit, jakým způsobem postupovat v začátcích vašeho podnikání.
prázdná kancelář.jpg

Začátky nejsou vůbec lehké

Jsou ještě další věci a náležitosti, na které se musíte připravit, a také začátek podnikání není vůbec jednoduchý. Vybudovat si svoje jméno, získat nové zákazníky, zařídit provozovnu a případně zaměstnat další lidi, to vyžaduje hodně úsilí, práce a zařizování. Někdy trvá i několik let, než je firma na trhu stabilní. Rozhodně se vyplatí odvádět poctivou práci, jelikož to je ta nejlepší reklama mezi lidmi.