Ara arakanga hledá 2+kk

Snad žádná česká křížovka se neobešla bez jednoho papouška. Vlastně bez dvou. Milovníci vyplňování čtverečků si jižně vzpomenou na název papouška na pět nebo na tři.
·        Buď to byl arara nebo ara.
·        Skoro nikdy tam nechyběl.
Budeme doufat, že nebudou za několik let chybět ani ve volné přírodě. Papoušek ara je bezesporu nádherný pták.
·        A to, ať už se jedná o
o   tyrkysově modrého– ara hyacintový
o   modrozeleného– ara arakanga
o   nebo jinou variantu zbarvení.
exotičtí ptáci
Na území Střední a Jižní Ameriky dnes žije sedmnáct druhů arů. Kdysi naši planetu obýval ještě osmnáctý, ale toho se nám podařilo úspěšně vyhubit už v osmnáctém století. Kácení lesů v současné době způsobilo další katastrofu pro tyto majestátní a nádherně zbarvené ptáky.
·        Ara tyrkysový, který obýval severní Argentinu, taktéž vymizel.
·        Poslední jedinec ukončil svou pozemskou pouť v zoologické zahradě v Buenos Aires v roce 1938. I pro nás to byl tragický rok.
láska papoušků

Už žádné ztráty

Kriticky ohrožené jsou i další druhy. Proto se zoologové rozhodli něco s tím udělat. Poté, co zjistili, že k jejich úbytku dochází také vlivem nedostatečného množství míst ke hnízdění, nabídli jim náhradní bydlení.
o   Papoušek ara hnízdí v dutinách stromů, které musejí být dostatečně hluboké, čisté a suché.
o   Byly jim tedy nabídnuty umělé hnízdní dutiny, které byly vyrobeny z PVC rour.
·         Povrch pro jistotu opálili a zdrsnili, aby co nejvíce připomínal jejich přirozené obydlí.
Sice není jasné, jestli papoušci vše prohlédli nebo si ničeho nevšimli, ale jisté je jedno. Bez problémů se sem nastěhovali a zahnízdili. Budeme tedy doufat, že má tento pták ještě dostatečně velkou šanci. Byla by přeci velká škoda, aby se dostal na seznam vyhynulých druhů. A vzhledem k tomu, že se tento druh papouška dožívá běžně padesáti let a pohlavně dospělý je už ve dvou letech, určitě se jeho populace brzy opět obnoví.