Zavzpomínejte s námi, jak šel čas se sociálními sítěmi

V dnešní moderní době máme sociální sítě jako každodenní rutinu. Používáme je ve volných chvilkách, když jezdíme v hromadné dopravě nebo když nemáme, co na práci. Ale vždy tomu tak nebylo a příchodu sociálním sítím vděčíme internetu. V České republice se internet objevil pro nejširší veřejnost v roce 1995. Pojďme se vrátit k prvopočátkům, kdy hlavním provozovatelem byl Telecom. Mladší ročníky si už asi nevzpomenou na vytáčený přístup k internetu. Kdy připojení bylo tak pomalé, že se dalo zakázat načítání obrázků, protože ty ještě více zpomalovaly připojení. V těchto začátcích byste marně hledali sociální sítě.

Mobilní telefon

Až v roce 1996 přichází ICQ s ikonkou květinky. Do ČR se dostalo trošku se zpožděním, a to v roce 2006. O dva roky později už byl v naší zemi hitem. Možná si vzpomenete na animované postavičky, které se dali posílat přátelům. Například ovce, která střílela samopalem. Nebo zavzpomínejme na hry, které jsme mohli hrát třeba se spolužáky.  

Již v roce 2003 vstupuje do hry skype. Ale stejně jako ICQ se v ČR stává populárním až v roce 2008
a má 3 miliony uživatelů. Dle internetových přípojek byla ČR jedním z největších uživatelů na světě. Skype se nejvíce používal k hovorům zadarmo. Nyní se Skype nahrazuje dalšími aplikacemi. Jsou tu tři hlavní, a to Google Hangouts, WhatsApp a Viber.
Sociální sítě slova

Průlomový rok v ČR pro sociální sítě

Rok 2008 je v sociálních sítích v ČR průlomový, protože se tu objevuje i YouTube. Byl ale založen již v roce 2005. Ze začátku bychom Youtube jako sociální síť ani brát neměli, protože většina videí byla od hudebních skupin, od zpěváků, zpěvaček apod. Ale časem jeho popularita vyústila ve fenomén YouTuberů. O tom by se dalo napsat mnoho článků. Ale zmiňme tu jen to, že pro nynější teenegery a většinou i děti jsou YouTubeři jako celebrity. A mnoho z nich se také chtějí stát až vyrostou YouTuberem. Sledující videí se poté zajímají i o další sociální sítě YouTuberů (například Facebook, Instagram).

A jsme u nejoblíbenějších sociálních sítí dnešní doby. Facebook je stále na prvním místě v užívání dle měsíčních aktivních uživatelů. Já se přidala v roce 2009, kdy v ČR byl facebook teprve v plenkách. Od té doby se toho hodně změnilo. Například se přetvořila zeď na styl Timeline, dále se vícekrát měnil Messenger nebo přibyl přepínač účtů. Ale nejrazantnější změny nás prý teprve čekají. Facebook chystá nový design, kdy má zmizet známá modrá facebooková lišta. I logo se má lehce přeměnit. Na druhém místě se nachází Instagram, který je aplikací pro mobilní telefony. V této sociální síti jde hlavně o sdílení fotografií. Přichází na trh v roce 2010 do App Store, a až o dva roky později do Google Play. Instagram má také známé logo, které je vidět nyní skoro ve všech mobilech.

Sociální sítě prošly dlouhou cestou, kdy člověk nejdříve vlastně nevěděl, co to sociální síť znamená. A nyní je bereme jako součást běžného života, kdy sdílíme úplně vše. Otázka je, jak se vyvinou v dalších letech…