Stavíme pergolu

Také vám to chybí? Také po tom toužíte? Po místě, kde si zalezete s dobrou knihou a orosenou sklenicí vína, a budete jen číst, popíjet a odpočívat? To místo si na své zahradě můžete postavit. Pergola je to řešení právě pro vás. Vyberte si v zahradě místo, kde by se vám pergola líbila. Uvědomte si, že bude jasnou dominantou celé zahrady, bude přitahovat oči návštěv i vaše. Musí být lehce přístupná a v ideálním případě by k ní měl být přiveden i elektrický proud, pro svícení, či uzavření základního občerstvení.

Na zahradu pergolu

Tedy kávy nebo čaje, či k vychlazení nápojů. Když máte místo vybráno, rozhodněte se, jak to vůbec chcete. Bude pergola jen místem, kde si lehnete na lehátko? Nebo tam umístíte něco k sezení a budete si tam povídat s přáteli? Nebo máte ambice si v pergole i uvařit, ugrilovat a poté i sníst připravené pokrmy?

To je důležité k tomu, abyste si zvolili dostačující rozměr pergoly. Každá očekávaná funkce navíc, zabírá v reálu nějakou plochu. Nejmenší pergoly se staví od rozměrů tři a půl, na tři a půl metru. To je ale asi minimum, spíše než pergolu bude stavba připomínat dětský zahradní domek. Do pergoly čtyři na šest metrů, už umístíte spoustu věcí. Lavici, stůl, židle, pohovku i minimalistickou kuchyni, respektive gril.

Nezapomeňte na osvětlení

Ideální postup je, že si uvědomíte, co chcete, a pak na nákresu plochy pergoly v měřítku, se snažíte do ní umístit všechen nábytek, co budete potřebovat. Máte vše promyšleno? Můžete začít stavět! Můžete vše udělat sami, sehnat materiál, upravit jej na požadované délky a sestavit konstrukci. Tady narazíte na různé problémy. S dopravou, s konstrukčním řešení a podobně. Nebo si můžete koupit stavebnici pergoly. Bude vám doručena ve formě skládačky. Je k sobě budete podle plánku přikládat jednotlivé prvky a za použití vrutů je pospojujete. Je to o hodně jednodušší způsob. Posledním řešením je nechat si pergolu postavit specializovanou firmou.