Zimní dovolená v Maroku

Jak jsem již zmínil, v zimních měsících Češi nejraději vyrážejí lyžovat do hor. V důsledku takovýchto oblíbených destinací bývají známá střediska často přeplněná a ubytování si musíte zarezervovat na měsíce dopředu. Pokud ale nechcete být každý rok na horách nebo máte chuť se podívat do teplejších krajin, zkuste navštívit Maroko. Brána afrického kontinentu vás přitom nemusí vyjít draho, stačí koupit letenky s předstihem, o ubytování taktéž nebude nouze, jelikož místní ceny nepřesahují ty naše.
Pouštní pevnost, Maroko
Proč zrovna Maroko?
Jakožto země, která byla v historii ovlivněna spíše evropskou kulturou než tou africkou, má Maroko co nabídnout. Největším lákadlem jsou samozřejmě památky, pouště, bazary neboli trhy a v neposlední řadě také exotické jídlo. Letenky do Maroka vás mohou stát málo peněz, pokud je koupíte s předstihem u nějaké nízkonákladové společnosti. Z Česka do Maroka létá například známá nízkonákladová společnost Ryanair. Ubytování seženete na portálech jako Booking.com nebo Airbnb, jeho ceny jsou mnohdy srovnatelné jako u nás, občas i levnější.
Jídlo neváhejte vyzkoušet přímo na ulici. Na rušných tržištích, přezdívaných bazarech, je „streetfood“ na každém rohu. Nebojte se tedy ochutnat místní speciality jako například Pastilla, Zaalouk nebo jídlo připravené ve speciálních hrncích tajine. Tamní kuchyně je do jisté míry ovlivněna Francií, tudíž si určitě pochutnáte.
Tržiště, Marakeš
Bezpečnost
Hodně z nás by mohlo odradit to, že Maroko je jak africká, tak muslimská země. Obojí v nás nemusí budit pocit bezpečnosti. V Maroku ale nehrozí větší nebezpečí než v jiných, více navštěvovaných zemích. Stačí se řídit selským rozumem. Na ulici nenaleťte podvodníků a překupníkům všeho možného. Obrňte se na pokřikování na ulici a nabízení zboží, raději na něj ani nereagujte. Z vašeho čistě kulturního zájmu, byste měli používat k jídlo, sahání na věci atd. vždy jen pravou ruku. Také platí, že pokud se budete držet turistických zón a nebudete chodit do chudších čtvrtí, kde budete vyčnívat, uděláte dobře. Ženy by měli chodit zahalené a neměli by po setmění chodit samy po městě.
Nějaká rizika jsou ovšem v každé zemi, a proto byste měli Maroko určitě vyzkoušet.