Vyrobte si bylinkový sirup proti kašli


Kašel je sám o sobě nepříjemný, přesto však plní pro naše tělo a zdraví důležitou funkci. Kašel totiž zbavuje lidské tělo nežádoucích částic, které se mohou vyskytnout. A nemusí se jednat pouze o takové dráždivé elementy, jako je prach, anebo hleny. Podráždit naše dýchací ústrojí může i kouř, anebo chlad. Může se jednat vlastně o cokoliv.

květ

Kašel jako příznak nemoci

ü  Kašel se však stává nežádoucím, pokud je příznakem onemocnění horních cest dýchacích.
ü  Jednou z příčin je takzvaná zadní rýma, kdy dochází k zatékání hlenu.
ü  Další příčinou kašle může být zánět dutin.
ü  K dalším příčinám patří astma.
ü  Může jít také o reflexní chorobu jícnu.
 
·         Pokud je kašel suchý a dráždivý, je třeba jej tlumit.
·         Pokud dochází k vykašlávání hlenu, snažíme se jej zředit pro jeho lepšímu vykašlávání.

Jaké bylinky jsou vhodné

ü  Pro léčbu kašle všech uvedených příznaků existuje na světě mnoho bylinek. Na našem území je asi nejznámější jitrocel kopinatý. Jitrocel v sobě obsahuje sliz, jenž hlen ředí a podporuje samotné vykašlávání.
ü  Další významnou bylinkou, která usnadňuje vykašlávání hlenu, je proskurník lékařský. Proskurník totiž obsahuje slizy, které usnadňují odkašlávání a tlumí dráždění sliznic.

rostlina

ü  V lidovém léčitelství je nezastupitelný také devětsil lékařský. Je léčivou bylinou, která pomáhá při tišení dráždivého kašle, i při astmatu a uvolňuje křeče průdušek.
ü  K léčivým bylinkám můžeme připočítat i tymián, který obsahuje silice pomáhající při léčbě kašle. Zároveň také mírní průběh kašle. Silice z tymiánu jsou vhodné též k inhalacím.

ü  Stejně jako tymián, stejné silice obsahuje též mateřídouška obecná. Tyto silice velice dobře napomáhají rozpouštět hleny.
ü  Další významnou bylinkou proti kašly je divizna velkokvětá. Divizna obsahuje třísloviny a saponiny, které jsou důležitou složkou při léčbě kašle. Tím působí na suchý i vlhký kašel. Podporuje zředění hlenu a tím i lepší vykašlávání.