Únava při řízení auta

Bohužel touha co nejrychleji dorazit na místo určení často znamená, že řidič přeceňuje své síly, přehlíží varovné signály únavy vlastního organismu a dostává se mnohdy za hranici svých fyzických možností. Čeští řidiči nebojují ani tak s fyzickým vyčerpáním jak s psychickým. Psychické vyčerpání z kolon si může vybrat svou daň později, ve formě únavy. K tomu, aby se dostavila, stačí řidiči strávit za volantem bez přestávky více času, než je vhodné.
volant BMW
Základní doporučení
· Obvykle se uvádí, že je během delší cesty vhodné učinit první přestávku po třech hodinách jízdy a pak každou celou hodinu.
· Při přestávce je vhodné se protáhnout, udělat rozcvičku aby se protáhly strnulé svaly a řádně automobil vyvětrat čerstvým vzduchem
Káva a energetické drinky
· Existuje bohužel i dost mýtů o tom, jak se únavě vyhnout. Jedná se například o kávu a energetické drinky, které mají únavu zahnat. Je to ale velký omyl.
· Kofein může zvýšit pozornost, ale jen na krátkou dobu.
· Jak u kávy, tak u energetických nápojů jejich nástup je pomalý a vliv po hodině až dvou, mizí. Řidič může upadnout do mikro spánku i s kofeinem v krvi.
· Dvě vteřiny mikro spánku při sto kilometrové rychlosti znamenají přes 50 metrů jízdy bez kontroly nad vozidlem.
Jak účinné předejít únavě
· Někdy je ale lepší se s únavou poprat alespoň krátkodobě, než vůbec.
· Existují kofeinové tablety nebo tekutý Speed8, ale před delší cestou je doporučována guarana. Je to přírodní produkt a obsahuje ho například Energit.
· Při slabší únavě přijde vhod hořčík ve formě prášku v sáčku, který se nasype do úst a nemusí se ani zapíjet.
· Při delší jízdě se doporučuje vyhnout některým přípravkům, které snižují pozornost. Jedná se o léky na léčení alergií či kašle.
jízda proti sluníčku
Zážitky při řízení
· Další z pověr, jak zabránit únavě, je, že pokud má řidič dostatek zážitků během jízdy, může to kompenzovat únavu. Je pravda, že sice nuda ke zvýšení pozornosti nepřispívá, na druhou stranu si i zkušený řidič vůbec nemusí uvědomit, že ač pln zážitků, se dostal za hranici svých možností a schopností.
Otevřené okénko a hudba
· Někdy se také tvrdí, že proti únavě pomůže otevřít okénko nebo pustit nahlas hudbu. Toto funguje opět jen na krátkou dobu a účinek rychle pomine.