Kultura severních Čech

Hrad Střekov
Hrad založil známý Jan lucemburský ve 14. století. Byl určen k ochraně labské plavby. Až do dalšího století ho vlastnili Vartenberkové. Dalším důležitým historickým obdobím byli husitské války. Ovšem hrad byl dost odolný, a proto nikdy nebyl obléhán. Majitelé se postupně měnili až ho začali vlastnit Lobkovicové. Ti v této době naštěstí značně poškozenou stavbu opravili. Později bohužel hrad úplně zchátral a byl otevřen pro turistické potřeny až v 19. století. Dnes h můžeme obdivovat v podobě zříceniny, ale s nádherným výhledem na Labe a okolí. Návštěva není ani nijak časově náročná, protože zde zhruba strávíte 1,5 hodiny. Dospělí za vstup zaplatí 100 Kč a dítě 80 Kč. Pokud jste rodina, tak celkem zaplatíte výrazně méně.
krajina v Česku
Zámek Mnichovo Hradiště
Samotné Mnichovo Hradiště vzniklo již ve 13.století v důsledku kolonizace blízkého kláštera. Barokní stal dostal mezi 17. a 18. stoletím. Zažil hodně změn ve vlastnictví i požár, proto na něm často probíhaly různé úpravy. K této budově patří ještě Kapucínský klášter, který byl také roku 1945 zkonfiskován. Interiér se dochoval z doby 18. až 19. století, kdy zde vládl rod Valdštejnů. Ihned po druhé světové sloužil jako muzeum. Obsahuje několik zajímavých expozic se čtyřmi okruhy. Přes rok je také zde pořádáno mnoho výstav. Do parku můžete vzít i svého čtyřnohého mazlíčka, ovšem nesmíte zapomenout na košík a obojek. Pokud máte rádi knihy, tak můžete navštívit místní knihovnu.
pískovcové skály
Zubrnická museální železnice
Dříve byla funkční, ale od roku 1978 skončil její pravidelný provoz. Minulí rok byla plně otevřena pro muzejní účely. Její trat´ z Velkého Března do Lovečkovic je v seznamu kulturních památek ČR. Linka pod názvem T3 je nyní pouze pro turistické účely. Provoz probíhá o víkendech a státních svátcích od jara do podzimu. Celá historická souprava je poháněna motorovým vozem M131. 1 vyroben v neuvěřitelném roce 1951. Také je zde speciální železniční muzeum s expozicí. Pro fanoušky vlaků je to opravdový ráj.