Historie rtěnky

Už v dávnověku, snad v Mezopotámii či ještě dříve, si ženy barvily rty, aby zvýraznily svou smyslnost a přilákaly pohledy mužů. Co všechno se používalo k ozdobě a barvení rtů před tím, než moderní technologie daly vznik rtěnkám v tužkách či tubách?
červená rtěnka
Úplné počátky
Než měla rtěnka hutnou formu, ženy si zdobily rty pomocí čistě přírodních látek. Brouky a jejich křídla, toxické rostliny, nebo třeba také rozdrcené drahokamy. Až někdy v 11. století našeho letopočtu se v Arábii začaly vyrábět olejové tyčinky, které měly pevný základ malého trubičkovitého tvaru. Na jeho povrchu se nacházela plíseň, která barvila rty.
Hřích
Ve středověku se stala ze rtěnky ďáblova pomůcka na svádění mužů, a proto byla přísně zakázána. Ženy, které měly rudé rty, byly označené za čarodějnice, které ošalovaly mysl dobrých a ctěných mužů, a byly za čarodějnictví upalovány. Červené rty měly také prostitutky, ale i ty byly za prostituci mučeny a popravovány.
6 rtěnek
Viktoriánská Anglie
Až 16. století podnítilo znovunastolení barevného líčení. Mimo prostitutek se začaly líčit i herečky a později také ženy z vyšší společnosti. Používalo se k tomu směsi z včelího vosku a červených bobulí, které se smíchaly dohromady. V osmnáctém století už bylo toto líčení běžné i u nižších vrstev.
Technický pokrok
Až devatenácté století poslala líčení zpátky k prostitutkám, kurtizánám a nižším třídám – vznešené ženy se nezkrášlovaly a dávaly si záležet na přirozeném vzhledu. Muži ale měli jiný názor – například britští dandyové byli známí tím, že experimentovali s módou, s parfémy, ale také s líčením. Díky nim se do módy vrátil a i rtěnka, které se začala vyrábět jako doprovodné zboží k parfémům hlavně ve Francii.

Dvacáté století
To byl největší pokrok a skok ve rtěnkách dopředu. Už v první dekádě se začaly rodit luxusní značky líčidel, hlavně ve Francii, ale také Spojených státech amerických. Jednalo se tubičky z kovu, v nichž byly uschované barevné tyčinky rtěnek s otočným dnem, jaké známe dodnes. Dvacátá léta se nesla ve znamení hereček, které se do rtěnek a líčení doslova zamilovaly, a mladé divačky tento trend samozřejmě následovaly.